Kene İlaçlama

Kenelerin bulaştırdığı hastalıklar nedeniyle milyonlarca kişi hayatını kaybetmiştir. İnsan sağlığı için kenelerle mücadele çok önemlidir. Keneler kan emerek beslenen haşere gruplarındandır. Bir kene kendi ağırlığının yüz katı kanı rahatlıkla emebilmektedir. Kene; insan ve hayvan derisinin dibine yerleşerek kan emer. Yumurtlama yöntemiyle çoğalan keneler sekiz bacaklı bir yapıya sahiptir. Larva halinde bulunan keneler kertenkele üzerinde beslenirken ergin keneler; insan, köpek kedi, sığır gibi canlıları üzerinde kan emerek beslenirler. Kenelerin ayakları koku almaya oldukça duyarlıdır. Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde yaşayan 889 tane kene türü olduğu belirlenmiştir. Tüm kene türleri zehirli değildir. İzmir İlaçlama hizmeti ile bu farkı sizde yaşayın!

Genellikle insan ve evcil hayvanların üzerinde yaşayan kene türleri mikrop taşıyarak bulaşıcı hastalıklara neden olurlar. Kene ilaçlama uygulamaları kenelerden gelebilecek tüm zararlardan sizleri korumaktadır.

Prestij ilaçlama, Kene ilaçlama uygulamaları ile yaşam sürdüğünüz açık ve kapalı tüm alanları ilaçlayarak keneleri kısa zamanda etkisiz kılar.

Kene İlaçlamanın Önemi

Keneler yumurtlama yöntemiyle çoğalan canlılardır. Bir kene tek seferde 3000 yumurta bırakabilir. İnsan ve hayvanların üzerine yapışarak kan ile beslenen haşere gruplarıdır. Kenelerden insanlara ve hayvanlara hastalıklar bulaşmaktadır.

Keneler kan emerek besin ihtiyacını giderirler. Yavru keneler küçük omurgalı hayvanlardan beslenirler. Yetişkin hale gelen keneler insan, köpek, kedi ve sığır üzerine yapışarak kan emerler. Virüs taşıyan kenelerin yavrularıda virüs barındırır.

Kenelerden bulaşan 30 türde hastalık saptanmıştır. Kenelerden insanlara bulaşan hastalıklar;

FSME;Kene ısırmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kene ısırmasından birkaç gün sonra belirtilerini göstermektedir. Antibiyotik kullanımında bu hastalığa karşı önlem alınmış olunur. Hastada ateş, kaşıntı, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenir.

İsviçre’nin belirli bölgelerinde İlkyaz -meningo-ansefalitis FSME hastalığının kenelerden bulaştığı gözlemlenmiştir. Bu hastalığa karşı özel aşılar gelişmiştir.

KKKH: Kırım Kongo kanamalı hastalığı; kenelerin ısırması sonucu insanların beyninde iltihaplanma oluşur. Özellikle ülkemizde doğu Karadeniz bölgesinde bu kene türüne çokça rastlanmaktadır.

KENEDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

  • Kenelerin olma ihtimali olan alanlarda beyaz renkte uzun kollu giysiler tercih edilmelidir. Çıplak ayakla yere basılmamalı mümkünse uzun çizmeler giyilmelidir.
  • Kenelere karşı böcek kovan ilaçlar kullanılabilir.
  • Pantolonunuzun paçalarını çoraplarınızın içine sokarak gezmelisiniz.
  • Kene ısırması sonucunda bulaşan hastalıklar 16-24 saat içerisinden etkisini göstermektedir. Kene ısırması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
  • Yaşam sürdüğünüz alanları kenelerin varlığından korumanın tek çözüm yolu kene ilaçlama uygulaması yaptırmaktır.
  • özellikle park, bahçe, tarla,sera, site gibi açık alanların kene ilaçlama işlemleri periyodik olarak uygulanmalıdır.

KENELER NERELERDE SAKLANIRLAR?

Keneler genellikle yeşil alanlara saklanırlar. Genellikle piknik alanlarında keneler insanlara çok yakındır. Çocukların kafalarında kenelere rastlanırken yetişkinlerde kol, bacak ve cinsel organlarda görülmektedir.

KENELERİN DAVRANIŞLARI NASILDIR?

Doğada yaşayan keneler yanına yaklaşan canlının kan kokusunu alarak hemen üzerine yapışırlar. Keneler hayvanlar üzerinden insanların üzerine atlayarak geçiş sağlarlar. Keneler 8 ay aç kalarak yaşayabilirler.

KENE EVCİL HAYVANLARDA GÖRÜLÜR MÜ?

Kene evcil havanlarda da görülebilir. Kan emerek beslenen kene evcil hayvanlarla eve gelerek bize ulaşabilir, eve giren kene insana geçer veya virüs bulaşan ev hayvanlarının salyalarıyla insanlara hastalık bulaşabilir.

KENE İLE MÜCADELE NE ŞEKİLDE YAPILMALIDIR?

Kenelerle yapılan mücadelede ferdi yapılan çalışmalar kesin sonuçlar vermez. Dış ortamlarda çok ve çabuk ürediklerinden periyodik olarak kene ilaçlama yapılması şarttır. Kene ilaçlama uygulamaları periyodik olarak uygulandığı takdirde devamlı koruma sağlayacaktır. Kene haricinde yılan ilaçlama da yaptırabilirsiniz.

KENE İLAÇLAMASINI KİMLER YAPMALIDIR?

Kene ilaçlama uygulaması mutlaka bu işin eğitimini almış, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı kene ilaçlama firmaları tarafından yapılması gerekir. İyi yapılmayan ilaçlamalar insan sağlığına zarar verdiği gibi ekonomik açıdan da size zarar verebilir. Kene ilaçlama uygulaması için gelen personellerin gerekli belgeleri mutlaka kontrol edilmelidir.

Kene ilaçlama servisleri, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen ilaçları kullanarak hizmet sağlamalıdır. Aksi durumlardaki uygulamalar kenelerden daha zararlı olarak insan sağlığını tehlike altına almaktadır.

Kene ilaçlama şirketi olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ön görülen ilaçlar ile kene ilaçlama uygulamalarımızı gerçekleştirmekteyiz.

KENELER EN ÇOK HANGİ MEVSİMDE GÖRÜLÜR?

Keneler sıcak havayı severler soğuk havada aktif olmazlar. Yaz aylarında daha çok çoğalırlar, insanları ısırmaları bu aylarda daha fazla görülür.

KENELER EV İÇERİSİNDE NERELERE YUVA YAPABİLİR?

Hayvanlar sayesinde evlere gelen dişi keneler, evlerin içinde çatlaklara, oyuklara yumurta bırakır, 1 hafta içerisinde yüzlerce kene oluşur.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN KENE İLE MÜCADELEDE ÖNLEM VE BROŞÜRLERİ NEDİR?
  • Hayvan barınakları periyodik olarak mutlaka ilaçlanmalıdır.
  • İnsan üzerine kene bulaştıysa kıyafetler çok iyi bir şekilde kenelerden arındırılmalıdır.
  • Barınaktan çıkan hayvan ve insanların üzeri kene olabilme ihtimaline karşı kontrol edilmelidir.

Ormanlık alanda kamp yapan kişiler üzerinde çok sayıda kene bulunabilir. Kenelerin vücuda dadanması çok tehlikeli bir durumdur çünkü vücuda dadan kenelerden arınmak çok zorlu bir işlemdir. Bu tehlikeli canlılar dişleriyle üzerinde bulunduğu canlının derisine yapışarak kenetlenirler. Keneleri bilinçsizce tutarak çekmek kenenin kopmasına ve geri kalan kısmının vücut içinde kalmasına neden olur. Keneler örümcekler grubunda dahil edilmektedir. Bu zararlı canlılara karşı çok dikkatli olunmalı ve gereken tedbirler muhakkak alınmalıdır.

Firmamız, Kene ilaçlama servisi ile 7 gün 24 saat ilaçlama hizmeti sunmaktadır.Müşteri Temsilcilerimize dilediğiniz zaman ulaşarak detaylı bilgi almanız mümkündür.