Kakakalak İlaçlama

Kakalak haşeresi oval vücut yapısı ve kabuk dışında bulunan iskelet yapıları ile milyonlarca yıldır var olmuş, Dünya üzerinde yaklaşık 3500 cinse ulaşmıştır. Varoluşundan günümüze kadar geçen süre içinde hiçbir değişime uğramamış olan kakalak haşeresinin bir diğer özelliği de kanının beyaz renkte oluşudur. Aynı zamanda gömlek değiştirme özelliğine sahip olan kakalak, insan ve hayvanlara zarar vermemesi sebebiyle de laboratuar ortamlarında çok rahat bir şekilde kobay olabilmektedir.  Dayanıklı bir vücut sistemine sahip olan kakalak böceği kafası kopsa dahi besin ve su almadan 1 hafta gibi bir süre yaşayabilmektedir.Bu dayanıklı böceklere karşı  alanında uzman kakalak ilaçlama servisleri tarafından kakalak ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Kakalak ilaçlama servisleri

Gündüzleri pasif, geceleri ise aktif olan kakalak haşeresinin Nisan-Mayıs aylarında sayıları oldukça fazladır. Çok hızlı ürediklerinden eğer önlem alınmazsa kısa sürede yaşam alanlarımızı sarar ve ciddi hasarlar verebilir. Bireysel olarak kakalak ile mücadele bu nedenle imkansızdır. Bize hem zaman hem de maddi kayıplar yaşatabileceği gibi sonrasında kakalak haşeresinden kurtulma sürecini de uzatır. Kakalak ile mücadele bu işi profesyonelce yapmakta olan alanında iyi kakalak ilaçlama firmalarına yaptırılması gerekilen ciddi bir iştir.

Kakalak haşeresi aynı zamanda yaşam alanlarımızdaki besinlerimiz üzerinde gezerek salgılarını bulaştırırlar bu da hijyenik bir ortamın en tehdit edici unsurudur. Birçok virüs, bulaşıcı hastalık ve bakterinin bulaşmasına ortam hazırlar. Verem, tifo, astım, humma, cilt ve deri gibi ciddi hastalıkların oluşmasını sağlayan kakalak haşeresi sağlığımız için büyük bir tehdit unsurudur. Kakalak  ile mücadele için zaman kaybetmeden garantili hizmet veren kakalak ilaçlama şirketleriyle çalışılmalı. Kullanılan yöntem,ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olmasından emin olunmalıdır. Yasal olmayan hizmet ve çalışılan korsan haşere ilaçlama firmaları bize maddi ve sağlık açısından zararlar vereceği gibi zaman kaybı da yaşatacaktır.

KAKALAK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Kakalağın biyolojisi nasıldır?

Kakalakların vücudu yassı şekildedir. Kakalakların ayak ve kafalarında bulunan antenleri uzun olur. Kahverengi renge sahip olan kakalak böceğinin boyu 1.5cmdir ve kahverengidir. Erkek ve dişi germanica türünde kanatlar vücut hizasını geçer.

Kakalak nerelerde yaşar?

Kakalak böceği sıcak ve rutubetli ortamlarda yaşamayı sever. Kakalak gündüz pasif gece aktif olarak yaşar. Kakalak haşeresi nişastalı ve şekerli gıdaları yemeyi çok sever. Dişi kakalaklar üzerlerinde bulunan yumurtaları gezdikleri yerlere bırakırlar. Uygun sıcaklık ve nemli ortamda olgunlaşan yumurtalar 28-60 gün arasında yavru olarak biçiminde ortaya çıkarlar. Erişkinliğe ulaşmaları ortalama 1 yıldır.

Kakalak türleri nelerdir?

Kakalak türleri nelerdir aşağıda sıralanmıştır.

  • Blatella germanica
  • Blatella orientalis
  • Periplanata America

Kakalak böceğinin bulaştırdığı hastalıklar nelerdir?

Kakalağın bulaştırdığı hastalıklar;

  • Dizanteri
  • Astım
  • Alerjik hastalıklar

Kakalak pisliğin olduğu bütün ortamlarda bulunur. Bu sebepten birçok mikrobuda üzerinde taşır. Hastalık vektörüdür.

Kakalak yaşadığımız ortamlara nereden gelir?

Kakalak çok hızlı üreyen bir böcektir. Bu sebepten kaldığı ortamda barınma, su ve yiyecek sıkıntısı çeker. Bu durumda kakalaklar bulundukları yerlerden göç ederler. Alışverişlerimizi yaptığımız yerler sağlıklı değilse buralarda bulunan kakalak yumurtaları poşetlerimizle evlere taşınır. Evlerde uygun ortam bulan kakalak böceği burada yerleşir. Eski olan konutlarda kakalak yumurtlaması ve çoğalması daha kolay olur, çatlak, oyuk yarıkların olduğu yerler yuva ve saklanmak için idealdir. Kanalizasyon borularınızda çatlak, sızıntı varsa kakalak gibi zararlı birçok böcek evlerinize gelebilir.

Kakalak ile mücadele nasıl olur?

Kakalak çok hızlı üreyen bir böcektir. Bireysel mücadele etkili sonuç vermez. İlaçlama firmamız size güvenilir ve eğitimli ekipleri ile her türlü haşere ilaçlaması konusunda sizlere hizmet vermektedir.