Fare İlaçlama

Fare ilaçlama servisi veren firmamızın İstanbul, İzmir, Kocaeli illerine en uygun fare ilaçlama hizmetlerinden ekonomik fiyatları ile faydalanabilirsiniz..

Fare memeli hayvanlar grubunda yer alan bir canlıdır. Kemirgen bir hayvan olan farenin çok güçlü dişleri bulunmaktadır. Türlerine göre farklı renklerde görülebilmektedir. Dört tane ayağı bulunan fare uzun bir kuyruğa sahiptir. Farenin elastik, kemiksiz bir vücut yapısı vardır. Bu sayede her yere rahatlıkla girebilir. Bu durumlar sebebiyle fareden kurtulmak oldukça zordur. Her yerde bulunmaları ya da tehlike anında kolayca ortadan kaybolmaları sebebiyle bireysel olarak yapılacak fare ile mücadele sonuç vermez. Fare ve böcek ilaçlama şirketleri tarafından uygulanacak fare ilaçlama, sizleri zor duruma sokmadan kolayca sorunlarınıza çözüm bulacaktır.

En Çok Karşılaştığımız Fare Türleri Hangileridir?

Farenin ayak yapısı tırmanmaya müsaittir. Genel olarak yaşamak için kırsal bölgeleri tercih eden fareler, şehirlerde ise fırınlarda, un fabrikalarında, pastanede, lokantada, besin satışı yapan birçok yerde görülebilmektedir. Farenin birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; dikenli fare, lağım faresitarla faresi, pamuk faresi, ağaç faresi gibi türlerdir. Her türlü besini yiyebilen fareler, etçil ve otçul olarak tanımlanabilir. Mutfakta her türlü yiyeceğinize ortak olabilir. Gıdalarımızı tükettikleri ve bu sırada üzerlerine bıraktıkları salya ve dışkıları insanlara kolayca bulaştırdıkları için, bir çok hastalık sebebi de olabilirler. Sağlık problemlerine neden olması ve kısa sürede ciddi hastalıklara yol açan farelerin yaşam alanlarımızdan temizlenebilmesi için fare ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır.

Fare ilaçlama uygulatılan yerlerde, her alan etkili ilaçlar sayesinde temizlenmektedir. Çok çabuk ve çok hızlı üreyen bir hayvandır. Tek seferde 13 yavru doğurabilir. Fareler bazen toplu halde yaşarlar. Evlerde maddi kayıpların yanı sıra çok tehlikeli hastalıklar taşıyarak insanlara bulaştırır. Yiyeceğimiz besinlerde dolaşarak salya ve dışkı bırakırlar. Gece uyurken insanların kulak, burun, ayak ve parmaklarını kemirebilirler. Hem maddi hem manevi yönden insanlar için sorun olan fareden kurtulmak isteyen kişiler, fare ilaçlama firmaları ile irtibata geçmelidir. Fare kemirgenine çözüm olabilecek en iyi ve en kolay yöntem etkili ilaçlama olacaktır.

Farenin çok fazla zararı olduğu gibi bazı konularda da yararları vardır. Farenin gen yapısı insana çok benzediğinden tıp alanında birçok deneyde kullanılır. Dünyanın var oluşundan bu yana fare hayatımızda vardır. İlaçlamanın henüz olmadığı zamanlarda farenin bulaştırdığı veba hastalığından yüz binlerce insan ölmüştür. Bu yüzden günümüzde fare ilaçlama uygulamasının önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Ev Faresi İlaçlama

Bu fare türü yaşam alanı olarak evleri tercih eder. İnsanların besinlerine ortak olurlar. Ev faresi evde olan her şeyi yiyebilir. Tahıl, ceviz, hububat, hayvansal gıda, deri, sabun, vb. Yaşam alanlarımıza daha yakın olmaları, oluşturabilecekleri sorunları daha kolay hale getirir. Fare ilaçlama, yardım alınan başta gelen uygulamalar arasındadır. Fare evlerde kenar, kuytu köşelere kullanılmayan yerlere yuva yapar. Dış ortamlarda ise bodrum, çatı katı, gibi yerlere yuva yaparlar. İnsanlarla iç içe yaşayan ev faresi insanlara en çok hastalık bulaştıran faredir. Fare görülen evlere hemen müdahele yapılması gerekir yoksa çok çabuk çoğalır, mücadelesi daha da zorlaşır. Bireysel olarak ev faresi ile mücadele mümkün olmayacaktır. Küçük olmaları, elastik vücut yapılarının olmaları, kolaylıkla istedikleri yerlere kaçarak saklanmalarını sağladığı için fareden kurtulmak oldukça zordur. Günümüzde fareyle mücadele yöntemleri zenginleşmiş ve kalıcı çözümle en yakın yöntemler uygulanmaya başlanmıştır. Alanında yetkin bir ilaçlama firmasıyla görüşerek detsek almanız yararınıza olacaktır.

Kör Fare İlaçlama 

Kör farenin gözleri deri altına çekilmiştir. Kör fare, tarla faresi ile aynı yerlerde yaşar. Kör fare bağ, bahçe, ekin ekilen her yerde görülebilir. Geceleri aktif olarak yaşarlar, besinlerini gece ararlar gündüz pek ortaya çıkmazlar. Bulundukları alanlardaki meyve, sebze ya da ekin kökleriyle beslendiklerinden oldukça fazla zararları olabilir. Verimi azaltarak bu yerlerin zamanla kullanılmaz hale gelmelerine sebep olurlar. Bu nedenlerdir ki bir an önce kör fareden kurtulmak gerekir. Bu durumda kalan kişiler, kör fare ilaçlaması yaptırarak kolay çözümlere ulaşabilir. Kör fare toprağın altında yaşar. Kör fareler su, nem ve ekinin bol olduğu yerleri sever. Evlere yerleşmezler. Kör fareler ekinleri kemirerek büyük zarar verirler.

Tarla Faresi İlaçlama

Tarla faresi yapısal olarak diğer farelere benzemez. Boyları 12-16 cm arasıdır. Tarla faresi ekinlerin bol bulunduğu tarlalarda yaşar. Ekinlerin köklerini kemirerek beslenir, ürün kalitesini düşürür. Bu nedenle büyük kayıplara sebep olurlar. Bu alanlara verdikleri zararlar engellenmeli ve bu doğrultuda muhakkak tarla faresi ilaçlama uygulatılmalıdır. Hem çok hem de çabuk ürerler. Bir tarla faresi yılda 5-6 defa yavrular ve her defasında 8-10 tane yavru doğurur. Sansar, tilki, baykuş, yılan tarla faresinin düşmanıdır.

Lağım Faresi İlaçlama

Lağım faresi çatı ve ev farelerinden daha büyük yapıdadır. Lağım ve pis su kanallarından evlere gelirler. Aç kalan lağım fareleri evlere besin bulabilmek amacı ile gelir. Eve gelen lağım fareleri çatı ve bodrum gibi yerlere yerleşirler. Pis alanlardan evlerimize kadar geldikleri için, oradan aldıkları mikropları kolaylıkla bizlere bulaştırabilirler. Her geçen gün daha da zararlı hale gelen lağım faresinden kurtulmak, sağlık açısından çok önemlidir. Lağım faresi ilaçlamafare ilaçlama şirketleri tarafından alınacak hizmetler arasındadır. Fare türleri arasında en büyük olan fare türüdür. Lağım fareleri her iki ayda bir yavru yapar. Lağım faresi sürü halinde yaşar. Deprem, sel gibi doğal afetler sırasında ortaya çıkar. Lağım faresi geceleri insanların ağız, burun, kulaklarını uyuşturarak kemirirler. Lağım faresi tükürüğünde bulunan enzimler uyuşturucu özellik taşır. Kemirdiği insan, farenin ısırdığını fark etmez.

Çatı Faresi İlaçlama

Çatı faresinin ömrü ortalama 1 sene olur. Çatı fareleri ayaklarındaki tırnakları sayesinde çok katlı evlere tırmanabilirler. Çatı faresi evlerin çatılarında, bodrumlarında, çatlaklarda ve çöplerin aralarında yuva yapabilir. Evlerimizde her alanda karşımıza çıkabilen çatı faresi ile mücadele oldukça zordur ve görüldüğünde bireysel müdahale edilmesi yanlıştır. Bu durumlarda hemen çatı faresi ilaçlama uygulatılması için, fare ilaçlama şirketleri ile irtibata geçilmelidir. Çatı faresi ve lağım faresi fare türleri arasında en büyük faredir. Yaklaşık 30 cm büyüklüğünde olur. Senede 4-5 defa yavrularlar. Her defasında 5-6 tane yavru doğurabilirler.

Pamuk Faresi İlaçlama

Pamuk faresi pamuk tarlalarında, pamuk tohumu yediği için ve yeraltına pamuklar taşıdığı için bu adı almıştır. Kısa kuyruklu ve orta büyüklükte bir faredir. Kulak yapısı kısa ve geniştir. Pamuk faresinin kılları uzun, kaba ve rengine kırdır. Pamuk faresi sadece pamuk tohumu yemez yenilebilecek bitkilerin hepsini yiyebilir. Bu nedenle maddi kayıplara sebep olan fare çeşitleri arasında yer alır. Onlara alınacak önlemlerin pamuk faresi için de alınması şarttır. İlaçlama şirketleri, pamuk faresi ilaçlama hizmetleri de vermektedir ve kişiler fare sorunları için bu hizmetten maddi kayıplarına engel olmaları açısından destek almalıdır. Hayvansal olarak da beslenen pamuk faresi yumurta, böcek, yengeç vb şeylerle de beslenir. Pamuk faresi çok kavgacı yapıya sahiptir. Kendisi ile fazla ilgilenen erkek fareyi de yiyebilir. Doğum yaptıktan 3-4 saat sonra hemen çiftleşmeye başlar. 27 günde bir tekrar doğurur. Yedi haftada erişkin olan dişiler çiftleşmeye başlar, yakın akrabalar arasında çiftleşme olmaz.

Beyaz Ayaklı Sıçan İlaçlama

Kuzey Amerika’nın pek çok yerinde bu sıçan türüne rastlanır. Akşamları ortaya çıkan beyaz ayaklı sıçan akşam sıçanı olarak da anılır. Kuru ve sıcak ortamları sever, buralarda yuva yapar. Beyaz ayaklı fare ağaç kovuklarını da yuva yapmak için kullanır. Beyaz ayaklı sıçanlar evlerimize de yuva yapabilir. Evde insan çok olursa rahatsız olur ve evden çıkarlar. Bu gibi rahatsızlıklara sebep olmalarına izin verilmeden beyaz ayaklı sıçandan kurtulmak gerekir. Diğer fare türleri için de yardım alınan ilaçlama şirketleri tarafından, beyaz ayaklı sıçan ilaçlama uygulatılması durumunda bu sorununuza kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Beyaz ayaklı sıçanın en önemli özelliği müzisyen olmasıdır. Zaman zaman vızıltı şeklinde sesler çıkarırlar. Beyaz ayaklı sıçan ekinlere büyük ölçüde zarar verir.

Pirinç Faresi İlaçlama

Pirinç faresi evlere girmez. Pirinç faresi suya yakın çevrelerde ve bataklık alanlarda yaşamayı seven bir hayvandır. Pirinç faresi yuvasını bataklıklarda kamışların yukarısına ve çalı aralarına yapar. Dişi pirinç faresi erkek farenin yanına gelmesini beklemez kendisi, partner aramaya çıkar. Bir kaç saatlik flörtten sonra erkeğini kovalar. 25 gün sonra yavrular doğar ve pirinç faresi yeni partnerler aramak üzere yola koyulur. Pirinç faresi çok yırtıcı bir faredir. Evlerde bulunmasalar da yırtıcı olmaları sebebiyle zararlı olabilirler. Bu türlere karşıda pirinç faresi ilaçlama yaptırılmalıdır. Yaklaşık pirinç faresinin uzunluğu kuyrukla beraber 30 cm’dir. Diğer fareler gibi çok ve çabuk ürerler.

Balık Yiyen Fare İlaçlama

Balık yiyen fare tropikal Amerikan dağlarında yaşar. Dağ yamacında çıkan ırmaklarda avlanırlar. Yakalandıklarında balık gibi koktuğunu düşünen insanlar bu farelere balık faresi derler. Su salyangozu, kabuklu hayvan ve midye ile daha çok beslenirler. Balık faresi 17-18 cm büyüklüğündedir. Su ortamlarında bulunduğundan tüyü yumuşak ve sıktır. Balık faresinin sırtı parlak gri, karın kısmı gümüş renktedir.

Çekirge Sıçanı

Çekirge sıçanı (akrep sıçanı) olarak da bilinir. Geceleri avlanmaya çıkan çekirge faresi akrep ve çekirge avlar. Çekirge faresi avını gördüğünde havlar gibi ses çıkarır. Avını yakalayarak keskin dişlerini beynine geçirir. Çekirge sıçanı kış uykusunda uyumaz, yuvasına depoladığı yiyeceklerle beslenir.

Fare İlaçlama

Evlere dadanan fareleri yok etmek için çeşitli fare zehirleri yapılmıştır. Bunlardan macun gibi olup yiyeceklerin üstüne sürülerek ortaya bırakılanlar olduğu gibi, buğday biçiminde doğrudan doğruya yem şeklinde hazırlanmış olanlar da vardır. Ancak yukarıda söylediğimiz gibi, fareler zehri çabucak tanıdığından, kişilerin bireysel alacakları bu önlemler çoğu zaman sonuç vermeyecektir. Fareden kurtulmak için büyük zaman kayıplarından başka bir şey olmayan bu tarz yöntemler yerine, fare ilaçlama uygulatılması en doğru ve kesin çözümdür.

Farelerin verdiği zarar yalnız öteberi yemeleri değildir. Bu pis hayvanlar hem hastalık taşır, hem de yediğinden çok öteberiyi, eşyayı kirletir, kitapları yer; elbiselere tahtalara, her çeşit eşyaya zarar verir. Şimdi Batı ülkelerinde fareleri yok etmek için elektronik kapanlar kullanılıyor. Bunların bir çeşidi iki ucu açık bir borudur. Fare içine girince, bir fotosel düzeni sayesinde, borunun giriş, çıkış delikleri kapanır. Fareleri öldürmek için kullanılan zehirler kedilerle insanlar için de tehlikeli olduğundan, bunları kullanırken çok dikkat etmeli, zehirli ilâç tüplerini çocukların ulaşamayacakları yerlere konulmalıdır. Ya da en doğru davranış olarak bu tarz risklere girmeden, fare ilaçlama firmaları tarafından, fare ilaçlama uygulatılmalıdır.

Fare İlaçlama İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Fare ilaçlamasını kimler yapıyor?

Fare ilaçlamasını böcek ilaçlama şirketleri yapmaktadır. Ve hemen hemen her ilaçlama firması aynı zamanda haşere ve kemirgen ilaçlaması hizmeti de vermektedir. Ancak yöntemlerde farklılıklar olabilir. Prestij İlaçlama Firması olarak geçmişteki fare ilaçlama yöntemlerinin bir değerlendirmesini yaptıktan sonra bilimsel yöntemlerle geliştirdiğimiz yeni yöntemlerimizi halkımızın şikayetleri üzerine yaşam alanlarınızda uygulamaktayız.

Fare istasyonu nedir?

Geçmişte uygulanan fare ilaçlama yöntemlerinde fare zehirleri kullanılıyordu. Ancak bu açık bir ilaçlama olduğundan ve de fare zehiri ile aynı ortamda yaşayan evcil hayvanlarınız ve hatta küçük çocuklarımızın bile yaşamlarını tehdit eden bir yöntem olmasından artık bu uygulamayı kullanmamaktayız. Fare istasyonlarının mantığı da işte bu eski uygulamaların yarattığı risklerin geliştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Fare İstasyonlarına kapalı bir kutuya sadece farenin girebilmesini hedefleyecek kimyasal bir fare yemi konur (böylelikle küçük çocuklarınız ve ortamdaki diğer evcil hayvanlarınız tehlike altında olmazlar). Ardından yemi yiyen fare kutudan dışarı çıkar ve susayıp da su içtiğinde fare zehiri etkisini gösterir ve fareyi etkisiz hale getirir.

Fare tek seferde kaç yavru doğurabilir?

Fare yılda 5-6 defa yavrular ve her defasında 10-12 tane yavru doğurur.

Fare eşyalara zarar verir mi?

Fare kemirgen bir hayvandır. Ev içlerinde dolap, tahta kapı, kablo, yastık, yorgan döşeme gibi birçok şeyi kemirerek zarar verir.

Farenin vücut yapısı nasıldır?

Fare memeli hayvanlar gurubunda yer alır. Türlerine göre vücut yapıları değişen fareler, omurgalı ve kemirgen canlılardır. Dört tane ayağı bulunan farenin kuyruğu bedeninden daha uzundur. Fareler doğurarak çoğalır ve çok güçlü diş ve çene yapılarına sahiptirler. Çok elastik bir yapıya sahip olan fareler, kendi boylarından daha küçük olan deliklerden rahatlıkla geçebilirler.

Fare ilaçlaması ve böcek ilaçlamasında aynı ilaçlar mı kullanılır?

Fareler için özel üretilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar fareyi kendisine çeker ve bu ilacı yiyen fare su içtiği yerde ölür.  Bu ilaçlar istasyon şeklinde uygulanır.

Ev faresi ile lağım faresi arasında ne fark vardır?

Ev fareleri yaşamak için çatı, bodrum ve evlerin iç kısımları seçerken Lağım fareleri kanalizasyon gibi pis su akarlarının olduğu ortamlarda yaşar. Ev faresi, ev ortamındaki besinlerde gezerek insanlara hastalık bulaştırır. Lağım faresi ise insanların kulak, burun, el ve ayak parmaklarının uçlarını ısırarak zarar verir. Ev faresi, yapı olarak küçüktür ve boyları 5-10 cm arasındadır. Lağım faresi ise daha büyük olup, boyları ortalama 30-40 cm’dir. Lağım farelerinin Kedi büyüklüğünde olanları da vardır.

Fare kapanı kurmak ne kadar tehlikeli olur?

Fare ile mücadelede fare kapanı yeterli olamaz. Fare hem sayıca çok yavrulayan ve de hızlı üreyen bir hayvandır. Fare kapanı ile sadece fareleri tek tek yakalayabilirsiniz. Oysa ilaçlama yaptırarak fareleri toplu halde yok edebilirsiniz. Fare İlaçlama ile ilgili profesyonel destek almak için Prestij İlaçlama Firmasını 7/24 arayarak müşteri temsilcilerimizden randevu oluşturabilirsiniz.

Fareler en fazla nerelerde bulunur?

Farelerin yaşam alanları türlerine göre değişmektedir. Örneğin, lağım fareleri kanalizasyonlarda, Tarla fareleri ekili alanlarda, Çatı fareleri ise binaların çatılarında bulunurlar. Bu alanlarda ise yiyeceklere yakın olan alanlarda yaşarlar. Bu alanlarda besin bulamayan fareler hemen mekanlarını değiştirirler.

Farelerden insanlara geçen hastalıklar hangileridir?

Fare geceleri insanlar uyurken ortaya çıkıp insanların kulak, burun gibi organlarını kemirir. Tükürüklerindeki salgılar uyuşukluk etkisi yapar bu yüzden insanlar fare ısırmasını anlayamaz. Fare ısırmalarında hemen doktora başvurmalısınız.

Fare üzerinde oldukça fazla mikrop taşıyan pis bir hayvandır. Evimizde ve yakınımızda bulunan fare besinlerimiz üzerinde dolaşıp, dışkı ve salyalarını buralara bırakırlar. Bu mikroplar bizlere temas ederse ciddi hastalıklara yol açarlar. Bu hastalıklardan bazıları; tifo, veba, humma, tifüs ve kuduzdur.

Fare nasıl ürer?

Fare memeli hayvanlar gurubundadır. Farelerin türlerine göre yavrulama sayıları değişkenlik gösterir. Ancak bir ortalama verecek olursak  9 ila 12 ay arasında yaşarlar ve bu süre içerisinde dişiler 8 defa doğurabilirler. Her doğumda yine ortalama olarak 5-13 arası bir sayı söyleyebiliriz.

Fare insanı ısırır mı?

Fareler gündüz yuvalarına çekilir ancak geceleri daha aktif yaşarlar. Geceleri karanlık ve sessizlik olunca ortaya çıkarlar. Farelerin tükürükleri uyuşma hissi yaratır ve insanların kulak ve burun gibi kıkırdak dokularını kemirebilirler.

Fare neyle beslenir?

Fare bulunduğu ortamlara göre beslenir. Ev fareleri bizim yediğimiz ve yemediğimiz her şeyi kemirip yiyebilir. Yiyecek bulamayan kedi büyüklüğündeki lağım faresi geceleri insanların kulak ve burunlarını kemirirler.